Bel Fuse Inc. SCIHP0735-1R0M
SCIHP0735-1R0M picture photo
Mfg. Part Number
SCIHP0735-1R0M
Brief Description
FIXED IND 1UH 11A 10 MOHM SMD
Datasheet Download
SCIHP0735-1R0M.pdf
Availability of SCIHP0735-1R0M
QUANTITY
SCIHP0735-1R0M Order Process
Ship out your order
Specifications of SCIHP0735-1R0M
Internal Part NumberEIS-SCIHP0735-1R0M
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCIHP0735
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating11A
Current - Saturation18A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)10 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test200kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCIHP0735-1R0M
Related LinksSCIHP07, SCIHP0735-1R0M Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCIHP0735-1R0M Details Description
Related parts for SCIHP0735-1R0M
IC D/A CONV 16BIT SOFTSPAN16SSOP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
SENSOR 15PSIG 1/4NPT 4-20MA 2' datasheet.pdf
IC LAMP BALLAST CONTROLR 16SSOP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD CUR OUT 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf