Bel Fuse Inc. SCIHP1040-220M
SCIHP1040-220M picture photo
Mfg. Part Number
SCIHP1040-220M
Brief Description
FIXED IND 22UH 3.5A 92 MOHM SMD
Datasheet Download
SCIHP1040-220M.pdf
Availability of SCIHP1040-220M
QUANTITY
SCIHP1040-220M Order Process
Ship out your order
Specifications of SCIHP1040-220M
Internal Part NumberEIS-SCIHP1040-220M
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCIHP1040
Material - Core-
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating3.5A
Current - Saturation6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)92 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test200kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.453" L x 0.402" W (11.50mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCIHP1040-220M
Related LinksSCIHP10, SCIHP1040-220M Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCIHP1040-220M Details Description
Related parts for SCIHP1040-220M
IC NVSRAM 1MBIT 70NS 34LPM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 250MA 1 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 68POS 2.54MM GOLD datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 2.025A 162 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
23 MTE HDR SRRA SMT.100CL datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 310VAC RADIAL datasheet.pdf