Mallory Sonalert Products SCL120LA3SP1B
SCL120LA3SP1B picture photo
Mfg. Part Number
SCL120LA3SP1B
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT
Datasheet Download
SCL120LA3SP1B.pdf
Availability of SCL120LA3SP1B
QUANTITY
SCL120LA3SP1B Order Process
Ship out your order
Specifications of SCL120LA3SP1B
Internal Part NumberEIS-SCL120LA3SP1B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound File2900 Hz Slow Pulse
3D ModelSOL1.igsSOL1.satSOL1.stp
Standard Package1
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesSCL
PackagingBulk
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeAC
Voltage - Rated-
Voltage Range48 ~ 120V
Frequency2.9kHz
Operating ModePulse, Slow
Sound Pressure Level85dB @ 48V, 61cm
Current - Supply30mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting TypePanel Mount
TerminationTerminal Block
Size / Dimension42.9mm Dia x 35.9mm H
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCL120LA3SP1B
Related LinksSCL120, SCL120LA3SP1B Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
SCL120LA3SP1B Details Description
Related parts for SCL120LA3SP1B
IC TRPL SUPPLY MONITOR TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN RING 14-18 AWG #6 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 10pF 120 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER 6.2MM WHITE datasheet.pdf
FRAME ASSEMBLY FOR 1MOD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
SENSOR MAG SW 80G CROS AXS 8SOIC datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf