Amphenol Pcd SCM163000L
SCM163000L picture photo
Mfg. Part Number
SCM163000L
Brief Description
CONN TERM BLK 16POS 5.08MM ANGLE
Datasheet Download
SCM163000L.pdf
Availability of SCM163000L
QUANTITY
SCM163000L Order Process
Ship out your order
Specifications of SCM163000L
Internal Part NumberEIS-SCM163000L
Number of Levels1
Positions Per Level16
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationAngled
Current20A
Voltage300V
FeaturesInterlocking (Side), Lever Actuated
ColorBlack
Operating Temperature125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCM163000L
Related LinksSCM16, SCM163000L Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
SCM163000L Details Description
Related parts for SCM163000L
IC MPU/RESET CIRC SC70-4 datasheet.pdf
CONN HEADER 10PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TXRX RS-232 3MBPS 2X2 20TSSOP datasheet.pdf
MODULE SDRAM 512MB 144SODIMM datasheet.pdf
RES 68.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf