Bel Fuse Inc. SCR105B-391
SCR105B-391 picture photo
Mfg. Part Number
SCR105B-391
Brief Description
FIXED IND 390UH 700MA 1.34 OHM
Datasheet Download
SCR105B-391.pdf
Availability of SCR105B-391
QUANTITY
SCR105B-391 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCR105B-391
Internal Part NumberEIS-SCR105B-391
Material - Core-
Inductance390µH
Tolerance±20%
Current Rating700mA
Current - Saturation350mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.34 Ohm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCR105B-391
Related LinksSCR10, SCR105B-391 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCR105B-391 Details Description
Related parts for SCR105B-391
FIXED IND 4.7NH 250MA 450 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 500 OHM 1% 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FEM IN-LINE #20 datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 230MA 2.5 OHM datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
IND UPGD DEV OLD TONEWSG 6K TG datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 680 OHM 1206 datasheet.pdf
40+40 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
20VDC POWER SUPPLY datasheet.pdf