Bel Fuse Inc. SCR125B-390
SCR125B-390 picture photo
Mfg. Part Number
SCR125B-390
Brief Description
FIXED IND 39UH 3.14A 110 MOHM
Datasheet Download
SCR125B-390.pdf
Availability of SCR125B-390
QUANTITY
SCR125B-390 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCR125B-390
Internal Part NumberEIS-SCR125B-390
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCR125B
Material - Core-
Inductance39µH
Tolerance±20%
Current Rating3.14A
Current - Saturation1.62A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.516" L x 0.476" W (13.10mm x 12.10mm)
Height - Seated (Max)0.232" (5.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCR125B-390
Related LinksSCR12, SCR125B-390 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCR125B-390 Details Description
Related parts for SCR125B-390
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 40-QFN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.3A SYNC 10CFP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 102 TYPED 22POS datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-60V datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 2.54MM T/H datasheet.pdf