Bel Fuse Inc. SCRH104-470
SCRH104-470 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH104-470
Brief Description
FIXED IND 47UH 1.52A 210 MOHM
Datasheet Download
SCRH104-470.pdf
Availability of SCRH104-470
QUANTITY
SCRH104-470 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH104-470
Internal Part NumberEIS-SCRH104-470
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH104
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating1.52A
Current - Saturation1.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)210 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.398" L x 0.362" W (10.10mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH104-470
Related LinksSCRH1, SCRH104-470 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH104-470 Details Description
Related parts for SCRH104-470
IC ENCORE MCU FLASH 24K 44LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 33POS datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV 5V D2PAK datasheet.pdf
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC ADC 14BIT DUAL BIPO 24-TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf