Bel Fuse Inc. SCRH124-680
SCRH124-680 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH124-680
Brief Description
FIXED IND 68UH 1.6A 220 MOHM SMD
Datasheet Download
SCRH124-680.pdf
Availability of SCRH124-680
QUANTITY
SCRH124-680 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH124-680
Internal Part NumberEIS-SCRH124-680
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH124
Material - Core-
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating1.6A
Current - Saturation1.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)220 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH124-680
Related LinksSCRH1, SCRH124-680 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH124-680 Details Description
Related parts for SCRH124-680
FAN AXIAL 119X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RECPT 22-26AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 400MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
HEATSINK ALUM ANOD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MKP 2UF 5% 700VDC DRAWING T8 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf