Bel Fuse Inc. SCRH5D28-330
SCRH5D28-330 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH5D28-330
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 1.37A 189 MOHM
Datasheet Download
SCRH5D28-330.pdf
Availability of SCRH5D28-330
QUANTITY
SCRH5D28-330 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH5D28-330
Internal Part NumberEIS-SCRH5D28-330
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSurface Mount Wire Wound Inductors
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH5D28
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance33µH
Tolerance±30%
Current Rating1.37A
Current - Saturation720mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)189 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.244" L x 0.244" W (6.20mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH5D28-330
Related LinksSCRH5D, SCRH5D28-330 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH5D28-330 Details Description
Related parts for SCRH5D28-330
IC CTRLR HOT SWAP DUAL 24-TSSOP datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
FUSE GLASS 12A 32VAC/VDC 8AG datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
VERTICAL GUIDE PIN SLOTT HDR datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB24 PG29 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf