Bel Fuse Inc. SCRH5D28R-4R0
SCRH5D28R-4R0 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH5D28R-4R0
Brief Description
FIXED IND 4UH 3.96A 27 MOHM SMD
Datasheet Download
SCRH5D28R-4R0.pdf
Availability of SCRH5D28R-4R0
QUANTITY
SCRH5D28R-4R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH5D28R-4R0
Internal Part NumberEIS-SCRH5D28R-4R0
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH5D28R
Material - Core-
Inductance4µH
Tolerance±30%
Current Rating3.96A
Current - Saturation2.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)27 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH5D28R-4R0
Related LinksSCRH5D, SCRH5D28R-4R0 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH5D28R-4R0 Details Description
Related parts for SCRH5D28R-4R0
CONN HEADER VERT 14POS .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 32POS W/SCKT datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 36POS .100 T/H AU datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 100MHZ 6CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf