Bel Fuse Inc. SCRH64-121
SCRH64-121 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH64-121
Brief Description
FIXED IND 120UH 570MA 1.15 OHM
Datasheet Download
SCRH64-121.pdf
Availability of SCRH64-121
QUANTITY
SCRH64-121 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH64-121
Internal Part NumberEIS-SCRH64-121
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH64
Material - Core-
Inductance120µH
Tolerance±20%
Current Rating570mA
Current - Saturation380mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.15 Ohm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH64-121
Related LinksSCRH6, SCRH64-121 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH64-121 Details Description
Related parts for SCRH64-121
JUMPER-H9991TR/A3047S/X 2" datasheet.pdf
VARISTOR 184V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 185MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO SIM RLLR datasheet.pdf