Bel Fuse Inc. SCRH73B-270
SCRH73B-270 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH73B-270
Brief Description
FIXED IND 27UH 960MA 210 MOHM
Datasheet Download
SCRH73B-270.pdf
Availability of SCRH73B-270
QUANTITY
SCRH73B-270 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH73B-270
Internal Part NumberEIS-SCRH73B-270
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH73B
Material - Core-
Inductance27µH
Tolerance±20%
Current Rating960mA
Current - Saturation960mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)210 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH73B-270
Related LinksSCRH7, SCRH73B-270 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH73B-270 Details Description
Related parts for SCRH73B-270
CAP CER 47PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 33POS datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 6.2K OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM 20-PLCC datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 1A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 24VOUT 6W datasheet.pdf
RES 4.99M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO 176.8382MHZ 6-CLCC datasheet.pdf