Bel Fuse Inc. SCRH74B-150
SCRH74B-150 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH74B-150
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 1.47A 81 MOHM SMD
Datasheet Download
SCRH74B-150.pdf
Availability of SCRH74B-150
QUANTITY
SCRH74B-150 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH74B-150
Internal Part NumberEIS-SCRH74B-150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH74B
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating1.47A
Current - Saturation1.47A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)81 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)