TE Connectivity Raychem Cable Protection SCT-NO.1-E6-0-50MM
SCT-NO.1-E6-0-50MM picture photo
Mfg. Part Number
SCT-NO.1-E6-0-50MM
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK TUBING .30" 4:1 BLK
Datasheet Download
SCT-NO.1-E6-0-50MM.pdf
Availability of SCT-NO.1-E6-0-50MM
QUANTITY
SCT-NO.1-E6-0-50MM Order Process
Ship out your order
Specifications of SCT-NO.1-E6-0-50MM
Internal Part NumberEIS-SCT-NO.1-E6-0-50MM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesSCT, Raychem
TypeTubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio4 to 1
Length0.164' (50.00mm, 1.97")
Inner Diameter - Supplied0.300" (7.6mm)
Inner Diameter - Recovered0.065" (1.65mm)
Recovered Wall Thickness0.060" (1.52mm)
MaterialPolyolefin (PO), Irradiated
FeaturesAbrasion Resistant, Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Shrink Temperature110°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCT-NO.1-E6-0-50MM
SCT-NO.1-E6-0-50MM Details Description
Related parts for SCT-NO.1-E6-0-50MM
TIE STEEL DBL WRAP 600LB 18.5" datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 51.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 390K OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FLOPPY DRIVE USB 1.44 MB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 1% 63VDC AXIAL datasheet.pdf