Advanced Photonix, Inc. SD100-11-21-221
SD100-11-21-221 picture photo
Mfg. Part Number
SD100-11-21-221
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photodiodes
Brief Description
PHOTODIODE GEN PURP 2.5MM TO-5
Datasheet Download
SD100-11-21-221.pdf
Availability of SD100-11-21-221
QUANTITY
SD100-11-21-221 Order Process
Ship out your order
Specifications of SD100-11-21-221
Internal Part NumberEIS-SD100-11-21-221
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSingle-Element Silicon Pin Photodiodes
Standard Package50
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photodiodes
Series-
PackagingBulk
Wavelength660nm
Color - EnhancedRed
Spectral Range350nm ~ 1100nm
Diode TypePIN
Responsivity @ nm0.55 A/W @ 900nm
Response Time13ns
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)75V
Current - Dark (Typ)1.6nA
Active Area5.067mm²
Viewing Angle90°
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-5-3 Lens Top Metal Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD100-11-21-221
Related LinksSD100-1, SD100-11-21-221 Datasheet, Advanced Photonix, Inc. Distributor
SD100-11-21-221 Details Description
Related parts for SD100-11-21-221
LED PNL MT 7MM 6V CHROME YEL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5V datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 8B 20DIP datasheet.pdf
20CIR MTA156 ASSY ON TAPE LF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf