Vishay Semiconductor/Diodes Division SD103BWS-E3-08
SD103BWS-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
SD103BWS-E3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 350MA 30V SOD323
Datasheet Download
SD103BWS-E3-08.pdf
Availability of SD103BWS-E3-08
QUANTITY
SD103BWS-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of SD103BWS-E3-08
Internal Part NumberEIS-SD103BWS-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)350mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 200mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)10ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 20V
Capacitance @ Vr, F50pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD103BWS-E3-08
Related LinksSD103BW, SD103BWS-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SD103BWS-E3-08 Details Description
Related parts for SD103BWS-E3-08
RES 4.3K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X8R 0603 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 32pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 14" 9S FIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS SQ FLNG W/PIN datasheet.pdf