Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD12-4R7-R
SD12-4R7-R picture photo
Mfg. Part Number
SD12-4R7-R
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 1.46A 117.7 MOHM
Datasheet Download
SD12-4R7-R.pdf
Availability of SD12-4R7-R
QUANTITY
SD12-4R7-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD12-4R7-R
Internal Part NumberEIS-SD12-4R7-R
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating1.46A
Current - Saturation1.29A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)117.7 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD12-4R7-R
Related LinksSD12-, SD12-4R7-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD12-4R7-R Details Description
Related parts for SD12-4R7-R
FIXED IND 500UH 2A 260 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 12.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.887 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 80.8 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.100 SMD datasheet.pdf
SWITCH REED SPST 3A 47-78 A/T datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf