Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD18-221-R
SD18-221-R picture photo
Mfg. Part Number
SD18-221-R
Brief Description
FIXED IND 220UH 296MA 2.95 OHM
Datasheet Download
SD18-221-R.pdf
Availability of SD18-221-R
QUANTITY
SD18-221-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD18-221-R
Internal Part NumberEIS-SD18-221-R
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±20%
Current Rating296mA
Current - Saturation217mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.95 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD18-221-R
Related LinksSD18-, SD18-221-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD18-221-R Details Description
Related parts for SD18-221-R
BATTERY PACK NICAD 3.6V 5000MAH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 85V 200A TO-3P datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .178M 30POS datasheet.pdf
CONDUCTOR BUSHING datasheet.pdf
REFLECTOR 74MM RND 48.4MM datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 140MA 4.1 OHM TH datasheet.pdf
LED WHT 3500K HALF 80CRI SMD datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING COVER datasheet.pdf
Quad, 8-Bit, 100 MSPS Serial LVDS 1.8 V A/D Converter IC datasheet.pdf