Vishay Semiconductor/Diodes Division SD233N45S50PSC
SD233N45S50PSC picture photo
Mfg. Part Number
SD233N45S50PSC
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 4.5KV 235A B8
Datasheet Download
SD233N45S50PSC.pdf
Availability of SD233N45S50PSC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SD233N45S50PSC Order Process
Ship out your order
Specifications of SD233N45S50PSC
Internal Part NumberEIS-SD233N45S50PSC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDO205-Ax, B-8 Mounting Instr
Standard Package6
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)4500V (4.5kV)
Current - Average Rectified (Io)235A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3.2V @ 1000A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)5µs
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 4500V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseB-8
Supplier Device PackageB-8
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD233N45S50PSC
Related LinksSD233N4, SD233N45S50PSC Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SD233N45S50PSC Details Description
Related parts for SD233N45S50PSC
TRANS NPN DARL 160V 1A E-LINE datasheet.pdf
POT 2.5K OHM 25W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 48KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 250V datasheet.pdf
WOODWORKING ROLL 9"X30' S ULF datasheet.pdf
SENSOR RTD 1.0KOHM .06% LUG datasheet.pdf
END COVER datasheet.pdf
ESD SMOCK JCKT KNTTD CFFS BK XL datasheet.pdf
LED UV/NUV 400NM 500MW FLIPCHIP datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 20% 1600VDC datasheet.pdf
CTV 39C 39#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
4,7UF 100V 6,5X18MM 125C 4000H datasheet.pdf