Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD25-101-R
SD25-101-R picture photo
Mfg. Part Number
SD25-101-R
Brief Description
FIXED IND 100UH 670MA 593.7 MOHM
Datasheet Download
SD25-101-R.pdf
Availability of SD25-101-R
QUANTITY
SD25-101-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD25-101-R
Internal Part NumberEIS-SD25-101-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating670mA
Current - Saturation398mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)593.7 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD25-101-R
Related LinksSD25-, SD25-101-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD25-101-R Details Description
Related parts for SD25-101-R
MOSFET RF N-CHAN 28V 32W NI-880S datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 30POS .156 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf