Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD25-220-R
SD25-220-R picture photo
Mfg. Part Number
SD25-220-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 1.34A 147.8 MOHM
Datasheet Download
SD25-220-R.pdf
Availability of SD25-220-R
QUANTITY
SD25-220-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD25-220-R
Internal Part NumberEIS-SD25-220-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating1.34A
Current - Saturation857mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)147.8 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD25-220-R
Related LinksSD25-, SD25-220-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD25-220-R Details Description
Related parts for SD25-220-R
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 2.5MM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 26.9VC P600 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 22POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf