Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD3112-220-R
SD3112-220-R picture photo
Mfg. Part Number
SD3112-220-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 370MA 953 MOHM
Datasheet Download
SD3112-220-R.pdf
Availability of SD3112-220-R
QUANTITY
SD3112-220-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD3112-220-R
Internal Part NumberEIS-SD3112-220-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD3112
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating370mA
Current - Saturation370mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)953 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.122" L x 0.122" W (3.10mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD3112-220-R
Related LinksSD3112, SD3112-220-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD3112-220-R Details Description
Related parts for SD3112-220-R
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
IC HSMI ESD PROT 28DSBGA datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
WR-MPC4 4,20 MM PRE-CRIMPED CONT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 130 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf