Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD3112-221-R
SD3112-221-R picture photo
Mfg. Part Number
SD3112-221-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220UH 121MA 9.12 OHM
Datasheet Download
SD3112-221-R.pdf
Availability of SD3112-221-R
QUANTITY
SD3112-221-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD3112-221-R
Internal Part NumberEIS-SD3112-221-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD3112
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±20%
Current Rating121mA
Current - Saturation117mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)9.12 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.122" L x 0.122" W (3.10mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD3112-221-R
Related LinksSD3112, SD3112-221-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD3112-221-R Details Description
Related parts for SD3112-221-R
LED 5MM QUAD 5V RED PC MNT datasheet.pdf
EXPANDER 100PIN FOR SUPERPRO III datasheet.pdf
IC OPAMP GP 900KHZ 8SO datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 6A datasheet.pdf
CONN FERRULE BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC QFN datasheet.pdf