Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD3812-150-R
SD3812-150-R picture photo
Mfg. Part Number
SD3812-150-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 539MA 665 MOHM
Datasheet Download
SD3812-150-R.pdf
Availability of SD3812-150-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SD3812-150-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD3812-150-R
Internal Part NumberEIS-SD3812-150-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSD/SDHx Family EOL 22/Apr/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,150
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD38
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±15%
Current Rating539mA
Current - Saturation636mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)665 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD3812-150-R
Related LinksSD3812, SD3812-150-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD3812-150-R Details Description
Related parts for SD3812-150-R
RES SMD 576 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET ISE30/ZSE30 datasheet.pdf
IC FPGA 492 I/O 672FBGA datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX DUAL 2-4 16SO datasheet.pdf
CONN HEADER R/A DUAL 12POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 2.5A datasheet.pdf