Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMB13-GS08
TZMB13-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TZMB13-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 13V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMB13-GS08.pdf
Availability of TZMB13-GS08
QUANTITY
TZMB13-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMB13-GS08
Internal Part NumberEIS-TZMB13-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)26 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 10V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMB13-GS08
Related LinksTZMB1, TZMB13-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMB13-GS08 Details Description
Related parts for TZMB13-GS08
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 25A 125V datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
9POS MT - EDGE HOUSING datasheet.pdf
MAXIGRIP CLIP KIT 40X40MM datasheet.pdf
RES 113 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf