Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD3812-150-R
SD3812-150-R picture photo
Mfg. Part Number
SD3812-150-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 539MA 665 MOHM
Datasheet Download
SD3812-150-R.pdf
Availability of SD3812-150-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SD3812-150-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD3812-150-R
Internal Part NumberEIS-SD3812-150-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSD/SDHx Family EOL 22/Apr/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,150
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD38
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±15%
Current Rating539mA
Current - Saturation636mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)665 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD3812-150-R
Related LinksSD3812, SD3812-150-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD3812-150-R Details Description
Related parts for SD3812-150-R
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OP AMP LP HI SPEED 10-UMAX datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PWRBLADE VERT REC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
VINYL TERMINAL KIT IN STEEL BOX datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
762 TB SPR CLA PRESS FIT datasheet.pdf
LED DRIVER 120W 38V 120-277 datasheet.pdf