Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD3812-221-R
SD3812-221-R picture photo
Mfg. Part Number
SD3812-221-R
Brief Description
FIXED IND 220UH 160MA 7.585 OHM
Datasheet Download
SD3812-221-R.pdf
Availability of SD3812-221-R
QUANTITY
SD3812-221-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD3812-221-R
Internal Part NumberEIS-SD3812-221-R
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±15%
Current Rating160mA
Current - Saturation167mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7.585 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD3812-221-R
Related LinksSD3812, SD3812-221-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD3812-221-R Details Description
Related parts for SD3812-221-R
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 8POS W/STR GOLD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR TW6805A-LA2-GR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 31POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
PM210BU datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 700V RADIAL datasheet.pdf