Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD3812-R47-R
SD3812-R47-R picture photo
Mfg. Part Number
SD3812-R47-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470NH 2.53A 30 MOHM
Datasheet Download
SD3812-R47-R.pdf
Availability of SD3812-R47-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SD3812-R47-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD3812-R47-R
Internal Part NumberEIS-SD3812-R47-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSD/SDHx Family EOL 22/Apr/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,150
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD38
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance470nH
Tolerance±15%
Current Rating2.53A
Current - Saturation3.89A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD3812-R47-R
Related LinksSD3812, SD3812-R47-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD3812-R47-R Details Description
Related parts for SD3812-R47-R
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC MULTICORE DSP 561-FCBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 30A TO252-3 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 600MA 860 MOHM datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC AMP PREC CS 25V SOT23 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 1% 0805 datasheet.pdf
RES 1.18M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DSUB PLUG 37POS STR IDC datasheet.pdf
5.5 V Input, 300 mA, Low Quiescent Current, CMOS Linear Regulator IC datasheet.pdf