Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD53-2R0-R
SD53-2R0-R picture photo
Mfg. Part Number
SD53-2R0-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2UH 2.64A 27 MOHM SMD
Datasheet Download
SD53-2R0-R.pdf
Availability of SD53-2R0-R
QUANTITY
SD53-2R0-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD53-2R0-R
Internal Part NumberEIS-SD53-2R0-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD53
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2µH
Tolerance±20%
Current Rating2.64A
Current - Saturation3.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)27 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD53-2R0-R
Related LinksSD53-, SD53-2R0-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD53-2R0-R Details Description
Related parts for SD53-2R0-R
SMART POWER MODULE 20A SPM32-AA datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC SW-DRIVER 3V FOR D AMP 10SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 29.5VC SMA datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-24 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 82 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 300MW SOT23 datasheet.pdf