Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD8350-6R8-R
SD8350-6R8-R picture photo
Mfg. Part Number
SD8350-6R8-R
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 3.9A 25 MOHM SMD
Datasheet Download
SD8350-6R8-R.pdf
Availability of SD8350-6R8-R
QUANTITY
SD8350-6R8-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD8350-6R8-R
Internal Part NumberEIS-SD8350-6R8-R
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±30%
Current Rating3.9A
Current - Saturation4.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)25 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.374" L x 0.326" W (9.50mm x 8.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD8350-6R8-R
Related LinksSD8350, SD8350-6R8-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD8350-6R8-R Details Description
Related parts for SD8350-6R8-R
BATTERY PACK NICAD 9.6V 250MAH datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W T/H 24-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 4.4V 135MA SOT23-5 datasheet.pdf
CAPACITOR CAP UP WIRE datasheet.pdf
COD STIFT 7 TU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf