Eaton (formerly Cooper Bussmann) SDH2812-2R2-R
SDH2812-2R2-R picture photo
Mfg. Part Number
SDH2812-2R2-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 1.26A 114 MOHM
Datasheet Download
SDH2812-2R2-R.pdf
Availability of SDH2812-2R2-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDH2812-2R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDH2812-2R2-R
Internal Part NumberEIS-SDH2812-2R2-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSD/SDHx Family EOL 22/Apr/2015
Standard Package4,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDH2812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating1.26A
Current - Saturation1.53A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)114 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDH2812-2R2-R
Related LinksSDH281, SDH2812-2R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SDH2812-2R2-R Details Description
Related parts for SDH2812-2R2-R
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 50POS .085 VERT datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 459K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf