CUI Inc. SDI18-5-U-P6R
SDI18-5-U-P6R picture photo
Mfg. Part Number
SDI18-5-U-P6R
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 15W
Datasheet Download
SDI18-5-U-P6R.pdf
Availability of SDI18-5-U-P6R
QUANTITY
SDI18-5-U-P6R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI18-5-U-P6R
Internal Part NumberEIS-SDI18-5-U-P6R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDI18-U Series Cert of Compliance
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSDI18-U
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption100mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.94" L x 1.97" W x 1.30" H (100.0mm x 50.0mm x 33.0mm)
ApprovalsCE, cULus, NEMKOgs, PSE
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI18-5-U-P6R
Related LinksSDI18-, SDI18-5-U-P6R Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI18-5-U-P6R Details Description
Related parts for SDI18-5-U-P6R
CONN HEADER 11POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE PIN datasheet.pdf