CUI Inc. SDI65-48-UDC-P6
SDI65-48-UDC-P6 picture photo
Mfg. Part Number
SDI65-48-UDC-P6
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADPTR 48V 65W
Datasheet Download
SDI65-48-UDC-P6.pdf
Availability of SDI65-48-UDC-P6
QUANTITY
SDI65-48-UDC-P6 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI65-48-UDC-P6
Internal Part NumberEIS-SDI65-48-UDC-P6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEnergy Efficiency Standards for External Power Supplies
RoHS InformationSDI65-UD Series Cert of Compliance
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSDI65-UD
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)1.36A
Power (Watts)65W
No Load Power Consumption210mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max65W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI65-48-UDC-P6
Related LinksSDI65-4, SDI65-48-UDC-P6 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI65-48-UDC-P6 Details Description
Related parts for SDI65-48-UDC-P6
JUMPER-H9992TR/1853VI/H9992TR 6" datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 160MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
IC PC CLOCK 3.3V 64-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ANT RP-SMA 2.4/5GHZ DIPOLE 5DBI datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 24POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf