Honeywell Sensing and Productivity Solutions SDPGB0500PG5
SDPGB0500PG5 picture photo
Mfg. Part Number
SDPGB0500PG5
Brief Description
SENSOR PRESS GAUGE DIGITL 500PSI
Datasheet Download
SDPGB0500PG5.pdf
Availability of SDPGB0500PG5
QUANTITY
SDPGB0500PG5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDPGB0500PG5
Internal Part NumberEIS-SDPGB0500PG5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeLCD Display
Output-
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Termination Style-
Maximum Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDPGB0500PG5
SDPGB0500PG5 Details Description
Related parts for SDPGB0500PG5
INDUCTOR 33mH .2A COMMON MODE datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 82K OHM 1206 datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTHESIZER 16-TSSOP datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 100mA Automotive, Lighting, Signage 6-TDFN-EP (3x3) datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 25POS 0.20MM R/A datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 12POS 1MM R/A datasheet.pdf