Eaton (formerly Cooper Bussmann) SDQ12-1R5-R
SDQ12-1R5-R picture photo
Mfg. Part Number
SDQ12-1R5-R
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 1.69UH SMD
Datasheet Download
SDQ12-1R5-R.pdf
Availability of SDQ12-1R5-R
QUANTITY
SDQ12-1R5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDQ12-1R5-R
Internal Part NumberEIS-SDQ12-1R5-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series6.76µH
Inductance - Connected In Parallel1.69µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel1.69A
Current Rating - Series847mA
Current Saturation - Parallel2.34A
Current Saturation - Series1.17A
DC Resistance (DCR) - Parallel87 mOhm
DC Resistance (DCR) - Series348.1 mOhm
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height0.047" (1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDQ12-1R5-R
Related LinksSDQ12, SDQ12-1R5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SDQ12-1R5-R Details Description
Related parts for SDQ12-1R5-R
CONN STRAIN RELIEF 8POS 4.2MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1W DO214AC datasheet.pdf
CONN ASSY TOP ENTRY 10POS PG21 datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.079 50 POS datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 130POS DR LOW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS 1MM datasheet.pdf