Eaton (formerly Cooper Bussmann) SDQ12-4R7-R
SDQ12-4R7-R picture photo
Mfg. Part Number
SDQ12-4R7-R
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 4.41UH SMD
Datasheet Download
SDQ12-4R7-R.pdf
Availability of SDQ12-4R7-R
QUANTITY
SDQ12-4R7-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDQ12-4R7-R
Internal Part NumberEIS-SDQ12-4R7-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEPIC Converter
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesSDQ
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series17.64µH
Inductance - Connected In Parallel4.41µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel1.12A
Current Rating - Series560mA
Current Saturation - Parallel1.45A
Current Saturation - Series724mA
DC Resistance (DCR) - Parallel199 mOhm
DC Resistance (DCR) - Series795.9 mOhm
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height0.047" (1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDQ12-4R7-R
Related LinksSDQ12, SDQ12-4R7-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SDQ12-4R7-R Details Description
Related parts for SDQ12-4R7-R
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 135 50/CD datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC POST AMP LP LIMITING 10-MSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.25A 180 MOHM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X6S 1206 datasheet.pdf