Eaton (formerly Cooper Bussmann) SDQ12-4R7-R
SDQ12-4R7-R picture photo
Mfg. Part Number
SDQ12-4R7-R
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 4.41UH SMD
Datasheet Download
SDQ12-4R7-R.pdf
Availability of SDQ12-4R7-R
QUANTITY
SDQ12-4R7-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDQ12-4R7-R
Internal Part NumberEIS-SDQ12-4R7-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series17.64µH
Inductance - Connected In Parallel4.41µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel1.12A
Current Rating - Series560mA
Current Saturation - Parallel1.45A
Current Saturation - Series724mA
DC Resistance (DCR) - Parallel199 mOhm
DC Resistance (DCR) - Series795.9 mOhm
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height0.047" (1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDQ12-4R7-R
Related LinksSDQ12, SDQ12-4R7-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SDQ12-4R7-R Details Description
Related parts for SDQ12-4R7-R
BOARD EVAL FOR VIRTEX-5 ML510 datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 25W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 115MA 6.4 OHM TH datasheet.pdf
CAT 6 GSA SHLD PATCH CORD 20' YL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
06P UMNL-II TPA FOAM SPACER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 30W datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 36V 150W datasheet.pdf