Eaton (formerly Cooper Bussmann) SDQ25-150-R
SDQ25-150-R picture photo
Mfg. Part Number
SDQ25-150-R
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 14.79UH SMD
Datasheet Download
SDQ25-150-R.pdf
Availability of SDQ25-150-R
QUANTITY
SDQ25-150-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDQ25-150-R
Internal Part NumberEIS-SDQ25-150-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEPIC Converter
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesSDQ
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series59.17µH
Inductance - Connected In Parallel14.79µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel1.24A
Current Rating - Series619mA
Current Saturation - Parallel1.05A
Current Saturation - Series523mA
DC Resistance (DCR) - Parallel163.2 mOhm
DC Resistance (DCR) - Series652.6 mOhm
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height0.098" (2.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDQ25-150-R
Related LinksSDQ25, SDQ25-150-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SDQ25-150-R Details Description
Related parts for SDQ25-150-R
RES SMD 53.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MODULE 32MB SDRAM 32MB FLASH datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-15V 30W datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 0.45A SOT883 datasheet.pdf