Eaton (formerly Cooper Bussmann) SDQ25-330-R
SDQ25-330-R picture photo
Mfg. Part Number
SDQ25-330-R
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 33.8UH SMD
Datasheet Download
SDQ25-330-R.pdf
Availability of SDQ25-330-R
QUANTITY
SDQ25-330-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDQ25-330-R
Internal Part NumberEIS-SDQ25-330-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEPIC Converter
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesSDQ
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series135.2µH
Inductance - Connected In Parallel33.8µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel812mA
Current Rating - Series406mA
Current Saturation - Parallel692mA
Current Saturation - Series346mA
DC Resistance (DCR) - Parallel379.5 mOhm
DC Resistance (DCR) - Series1.52 Ohm
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height0.098" (2.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDQ25-330-R
Related LinksSDQ25, SDQ25-330-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SDQ25-330-R Details Description
Related parts for SDQ25-330-R
RES SMD 90.9KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN 200V 500MA MINI MELF datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 40A 170VDC datasheet.pdf
CONN HEADR 42POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf