Eaton (formerly Cooper Bussmann) SDQ25-470-R
SDQ25-470-R picture photo
Mfg. Part Number
SDQ25-470-R
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 47.43UH SMD
Datasheet Download
SDQ25-470-R.pdf
Availability of SDQ25-470-R
QUANTITY
SDQ25-470-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDQ25-470-R
Internal Part NumberEIS-SDQ25-470-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEPIC Converter
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesSDQ
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series189.7µH
Inductance - Connected In Parallel47.43µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel749mA
Current Rating - Series374mA
Current Saturation - Parallel584mA
Current Saturation - Series292mA
DC Resistance (DCR) - Parallel446.1 mOhm
DC Resistance (DCR) - Series1.78 Ohm
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height0.098" (2.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDQ25-470-R
Related LinksSDQ25, SDQ25-470-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SDQ25-470-R Details Description
Related parts for SDQ25-470-R
OSCILLATOR XO 20.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 18POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 42V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
CRIMPING TOOL WITH POUCH datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf