Eaton (formerly Cooper Bussmann) SDQ25-6R8-R
SDQ25-6R8-R picture photo
Mfg. Part Number
SDQ25-6R8-R
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 6.73UH SMD
Datasheet Download
SDQ25-6R8-R.pdf
Availability of SDQ25-6R8-R
QUANTITY
SDQ25-6R8-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDQ25-6R8-R
Internal Part NumberEIS-SDQ25-6R8-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEPIC Converter
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesSDQ
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series26.91µH
Inductance - Connected In Parallel6.73µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel1.84A
Current Rating - Series918mA
Current Saturation - Parallel1.55A
Current Saturation - Series776mA
DC Resistance (DCR) - Parallel74.1 mOhm
DC Resistance (DCR) - Series296.4 mOhm
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height0.098" (2.50mm)