Bourns Inc. SDR0302-1R5ML
SDR0302-1R5ML picture photo
Mfg. Part Number
SDR0302-1R5ML
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 1.9A 70 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR0302-1R5ML.pdf
Availability of SDR0302-1R5ML
QUANTITY
SDR0302-1R5ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0302-1R5ML
Internal Part NumberEIS-SDR0302-1R5ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSDR0302 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0302
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating1.9A
Current - Saturation2.3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant95MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0302-1R5ML
Related LinksSDR030, SDR0302-1R5ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0302-1R5ML Details Description
Related parts for SDR0302-1R5ML
IC DSP CLIENT-SD TELEPHNY 144BGA datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 6WSON datasheet.pdf
IC CLOCK USER CONFIGURE 28-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf