Bourns Inc. SDR0403-4R7ML
SDR0403-4R7ML picture photo
Mfg. Part Number
SDR0403-4R7ML
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 1.7A 94 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR0403-4R7ML.pdf
Availability of SDR0403-4R7ML
QUANTITY
SDR0403-4R7ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0403-4R7ML
Internal Part NumberEIS-SDR0403-4R7ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSDR0403 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0403
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating1.7A
Current - Saturation2.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)94 mOhm Max
Q @ Freq28 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0403-4R7ML
Related LinksSDR040, SDR0403-4R7ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0403-4R7ML Details Description
Related parts for SDR0403-4R7ML
RES SMD 17.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1.2-20 UNF-2A 20MA datasheet.pdf
OSC VCXO 64.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
RES 2.52K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 12" 7S FIN datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.283" NYLON BLACK datasheet.pdf