Bourns Inc. SDR0604-100KL
SDR0604-100KL picture photo
Mfg. Part Number
SDR0604-100KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH SMD
Datasheet Download
SDR0604-100KL.pdf
Availability of SDR0604-100KL
QUANTITY
SDR0604-100KL Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0604-100KL
Internal Part NumberEIS-SDR0604-100KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0604
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating-
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)-
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.228" Dia (5.80mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0604-100KL
Related LinksSDR060, SDR0604-100KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0604-100KL Details Description
Related parts for SDR0604-100KL
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.025" .203" datasheet.pdf
IC SENSOR DIRECT/DETECT 5SIP datasheet.pdf
OSC PROG CMOS 3.3V 250PPM OE SMD datasheet.pdf
IC PMU POWER/AUDIO 100-CTBGA datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN STR PLUG CRIMP PIN BRN datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 6.3V JB 01005 datasheet.pdf
LEAD SCREW datasheet.pdf
BOX PIN ASSY RT ANG 77 POS datasheet.pdf