Bourns Inc. SDR0604-100ML
SDR0604-100ML picture photo
Mfg. Part Number
SDR0604-100ML
Brief Description
FIXED IND 10UH 1.45A 100 MOHM
Datasheet Download
SDR0604-100ML.pdf
Availability of SDR0604-100ML
QUANTITY
SDR0604-100ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0604-100ML
Internal Part NumberEIS-SDR0604-100ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSDR0604 Series Material Declaration
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0604
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating1.45A
Current - Saturation2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant23MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0604-100ML
Related LinksSDR060, SDR0604-100ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0604-100ML Details Description
Related parts for SDR0604-100ML
CONN HEADR R/A LO-PRO 26POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V MAX247 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 30A TO247AD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 16TQFN datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 18POS SLD CUP datasheet.pdf
TM3157M004DLBA datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A datasheet.pdf