Bourns Inc. SDR0805-102KL
SDR0805-102KL picture photo
Mfg. Part Number
SDR0805-102KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1MH 210MA 4.5 OHM SMD
Datasheet Download
SDR0805-102KL.pdf
Availability of SDR0805-102KL
QUANTITY
SDR0805-102KL Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0805-102KL
Internal Part NumberEIS-SDR0805-102KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSDR0805 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0805
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±10%
Current Rating210mA
Current - Saturation340mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.5 Ohm Max
Q @ Freq27 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)0.209" (5.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0805-102KL
Related LinksSDR080, SDR0805-102KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0805-102KL Details Description
Related parts for SDR0805-102KL
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 16PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.66 OHM 1% 10W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.0051UF RADIAL datasheet.pdf
4POS,TAB 2.8X0.8,TAB HSG,ASSY,CO datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2% 11W 1206 datasheet.pdf