Bourns Inc. SDR1006-100KL
SDR1006-100KL picture photo
Mfg. Part Number
SDR1006-100KL
Brief Description
FIXED IND 10UH 2.6A 60 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR1006-100KL.pdf
Availability of SDR1006-100KL
QUANTITY
SDR1006-100KL Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR1006-100KL
Internal Part NumberEIS-SDR1006-100KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR1006
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating2.6A
Current - Saturation5.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant21MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR1006-100KL
Related LinksSDR100, SDR1006-100KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR1006-100KL Details Description
Related parts for SDR1006-100KL
RES SMD 910K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf