Bourns Inc. SDR1307-821KL
SDR1307-821KL picture photo
Mfg. Part Number
SDR1307-821KL
Brief Description
FIXED IND 820UH 750MA 1.3 OHM
Datasheet Download
SDR1307-821KL.pdf
Availability of SDR1307-821KL
QUANTITY
SDR1307-821KL Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR1307-821KL
Internal Part NumberEIS-SDR1307-821KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR1307 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR1307
Material - CoreFerrite
Inductance820µH
Tolerance±10%
Current Rating750mA
Current - Saturation1.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.3 Ohm Max
Q @ Freq10 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant1.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.288" (7.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR1307-821KL
Related LinksSDR130, SDR1307-821KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR1307-821KL Details Description
Related parts for SDR1307-821KL
CONN HEADER .100 DUAL STR 30POS datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 25POS STR datasheet.pdf
LABEL S LAM LS6 1 X 1.25" 250/RL datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 2POS W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 100MA 12V datasheet.pdf
IC COMPARATOR DIFF SGL SOT23-5 datasheet.pdf
CIRCULAR CONN W/HARAX M12 L4 M datasheet.pdf
RES 126K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf