Bourns Inc. SDR6603-471M
SDR6603-471M picture photo
Mfg. Part Number
SDR6603-471M
Brief Description
FIXED IND 470UH 150MA 5.1 OHM
Datasheet Download
SDR6603-471M.pdf
Availability of SDR6603-471M
QUANTITY
SDR6603-471M Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR6603-471M
Internal Part NumberEIS-SDR6603-471M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSDR6603 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR6603
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating150mA
Current - Saturation160mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5.1 Ohm Max
Q @ Freq42 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant4MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR6603-471M
Related LinksSDR660, SDR6603-471M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR6603-471M Details Description
Related parts for SDR6603-471M
IC MCU 16K FLASH 256B 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 90BGA datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 22MM 1/8-27NPT 5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES 300K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 232 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 470V 1.2KA 4032 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
LED XLAMP RED 1.6X1.6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf