Sullins Connector Solutions SDS104-PRW2-F62-SN00-1
SDS104-PRW2-F62-SN00-1 picture photo
Mfg. Part Number
SDS104-PRW2-F62-SN00-1
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
SDS104-PRW2-F62-SN00-1.pdf
Availability of SDS104-PRW2-F62-SN00-1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDS104-PRW2-F62-SN00-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDS104-PRW2-F62-SN00-1
Internal Part NumberEIS-SDS104-PRW2-F62-SN00-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLD-Sub Series 05/Jan/2015
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series104
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Operating Temperature-
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDS104-PRW2-F62-SN00-1
Related LinksSDS104-PRW2, SDS104-PRW2-F62-SN00-1 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SDS104-PRW2-F62-SN00-1 Details Description
Related parts for SDS104-PRW2-F62-SN00-1
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-20 AWG 0.312" (7.92mm) Crimp datasheet.pdf